Galeryjny gorset i eksperymenty. Rozmowa z Petrem Vladimirovem
Galeria jako mediator i port teleportujący do mało znanej kulturowej rzeczywistości? Dlaczego nie, to w końcu jeszcze niepodbite terytorium w świecie polskiej sztuki. Petro Vladimirov z warszawskiej galerii TBA opowiada o tym, jak Wschód i dialog z lokalną społecznością posłużyły mu do zbudowania galeryjnego konceptu. A to wszystko nie tracąc z oczu biznesowych celów i komercyjnego rozwoju.Podcastu „Szturm sztuk” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
--------
25:07
Nowe życie muzeum. Rozmowa z Agnieszką Lajus
Co zrobić, żeby stateczna instytucja sztuki przybrała kurs odzwierciedlający zmiany postępujące we współczesnym świecie? Czy pod jednym dachem da się pokazać zbiory sztuki egipskiej i abakany? Dyrektorka Muzeum Narodowego w Warszawie Agnieszka Lajus opowiada o metamorfozach, jakie przechodzi ta instytucja.Podcastu „Szturm sztuk” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
--------
39:20
Sztuka i aktywizm. Rozmowa z Bartłomiejem Kiełbowiczem
Sztuka potrafi wywalczyć lepszy, mądrzejszy i bardziej sprawiedliwy świat. A przynajmniej nie ustaje w dążeniu do takiego stanu rzeczy. O aktywizmie (i artywizmie) oraz o tym, co artysta-aktywista może pokazać w muzeum, a co w miejskiej przestrzeni – opowiada Bartłomiej Kiełbowicz.W rozmowie komentujemy artykuł opublikowany w „New York Timesie”: https://www.nytimes.com/2020/10/15/t-magazine/most-influential-protest-art.htmlPodcastu „Szturm sztuk” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
--------
37:02
Polska sztuka i świat. Rozmowa z Piotrem Bazylko
Przez lata niemal wszystkie polskie kolekcje sztuki były zbiorami tego, co powstało lokalnie. Teraz polscy galerzyści otwierają się na głosy z zagranicy, a kolekcjonerzy otwierają oczy, głowy i serca na to, co piszczy w sztuce innych krajów. Jak myśleć o tej zmianie i jak nie pogubić się w gąszczu mód, pułapek i ograniczeń opowiada Piotr Bazylko, współwłaściciel galerii Import Export.Podcastu „Szturm sztuk” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
--------
37:20
Zabytki i zbytki. Rozmowa z Łukaszem Gazurem
Zabytek to obiekt materialny, który powstał w przeszłości, ma wyjątkową wartość i znaczenie dla określonej wspólnoty. Czyli – przynajmniej teoretycznie – powinien trwać i trwać w niezmienionej formie. Tymczasem lista zabytków potrafi być tak dynamiczna, jak lista przebojów. Dlaczego? I czy przyszłość może obyć się bez zabytków? O materialnym dziedzictwie i jego potencjale opowiada Łukasz Gazur, zastępca redaktora naczelnego „Spotkań z Zabytkami”.Podcastu „Szturm sztuk” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
Podcast dziennikarki Anny Theiss poświęcony sztuce. Każdy odcinek z udziałem gościa komentuje zjawisko z pola sztuki lub rynku sztuki współczesnej. Jako że współczesność tylko odmienia przez przypadki rzeczy i zjawiska, które kiedyś już się wydarzyły, na nowo i w nowym języku, zawsze pojawi się też odwołanie do historii.