Wszyscy głosowali. Nikt nie wybierał. Prawda o wyborach w Europie Wschodniej po 1945 roku.
Cześć! W związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi, w najnowszym odcinku serii 'Powojnie' chcę przypomnieć, że prawo wyboru to przywilej – i że demokracja nie czymś danym raz na zawsze, lecz zobowiązaniem. Po 1945 roku, razem z sowieckimi czołgami, do Europy Środkowo-Wschodniej wkroczył nowy system polityczny – tzw. demokracja ludowa. Demokratyczna była tylko z nazwy. W rzeczywistości znacznie bliżej jej było do innego ustroju na literę „d” – do dyktatury.Wybory się odbywały, parlamenty istniały, a nawet funkcjonowały inne partie niż komunistyczna – w Polsce chociażby Zjednoczone Stronnictwo Ludowe. Ale wszystko to było atrapą. Cały system podporządkowano komunistycznemu reżimowi, a kluczowe decyzje zapadały w gronie ludzi ściśle współpracujących z Moskwą. W filmie opowiadam nie tylko o Polsce. Mówię też o sytuacji na Węgrzech, w NRD, Bułgarii i Czechosłowacji. W każdym z tych państw droga do „demokracji ludowej” wyglądała nieco inaczej. Zawsze jednak kończyła się tak samo: pełnym podporządkowaniem jednej partii. Więcej dowiecie się już za chwilę.
--------
19:55
Defilada Zwycięstwa w Moskwie 1945. Pokaz siły, zdeptane sztandary III Rzeszy i narodziny imperium.
Cześć! Dziś w Moskwie – jak co roku – odbyła się defilada z okazji Dnia Zwycięstwa. Z tej okazji w najnowszym odcinku serii Powojnie wracam do tej, od której wszystko się zaczęło – do wielkiej defilady zwycięstwa z czerwca 1945 roku, zorganizowanej z rozkazu Stalina. Na Placu Czerwonym przemaszerowało wtedy ponad 30 tysięcy żołnierzy. Nie tylko świętowali oni triumf nad III Rzeszą, ale też pokazali światu siłę i rozmach Armii Czerwonej. Paradzie przewodzili marszałkowie Żukow i Rokossowski, a całość odbywała się pod czujnym okiem sowieckiego przywódcy. Przestrzeń wokół placu specjalnie zaaranżowano – powstała nawet wielka fontanna, która została rozebrana zaraz po uroczystości. Jeśli chcecie zobaczyć, jak naprawdę wyglądał pierwszy pokaz siły Związku Radzieckiego po wojnie – zapraszam na odcinek.
--------
20:02
Kulisy konklawe 1978: Wojtyła papieżem dzięki wsparciu z Zachodu. Gierek i realia Polski lat 70.
Hej! W najnowszym odcinku serii „Powojnie”, w związku z wydarzeniami, które już wkrótce rozegrają się w Watykanie, postanowiłem przypomnieć konklawe z października 1978 roku, kiedy Papieżem został Polak – Karol Wojtyła.Jak to się stało, że po niemal pięciu wiekach panowania Włochów na Stolicy Apostolskiej Papieżem wybrano przedstawiciela innej narodowości, i to właśnie Polaka? Warto przypomnieć, że październikowe konklawe było już drugim w tamtym roku. Pierwsze, po śmierci Pawła VI, odbyło się w sierpniu i zakończyło wyborem Albino Lucianiego, który przyjął imię Jana Pawła I. Jego pontyfikat trwał jednak zaledwie 33 dni. Wybór Karola Wojtyły był więc efektem nie tylko nieoczekiwanych okoliczności, ale również złożonych zabiegów dyplomatycznych prowadzonych za zamkniętymi drzwiami Kaplicy Sykstyńskiej. Wojtyle pomogły kontakty nawiązane już podczas Soboru Watykańskiego II, a także liczne podróże zagraniczne. Szczególne znaczenie miały jego wizyty w Stanach Zjednoczonych kilka lat wcześniej.W najnowszym filmie staram się pokazać nie tylko przebieg samego konklawe, lecz również zaprezentować okoliczności polityczne i społeczne, które mu towarzyszyły w Polsce lat 70. Jaka była prawdziwa postawa Edwarda Gierka wobec Kościoła? Oficjalnie budował dialog, czego najlepszym przykładem była jego historyczna wizyta w Watykanie w grudniu 1977 roku i spotkanie z papieżem Pawłem VI. Nieoficjalnie jednak służby podległe Gierkowi aktywnie rozpracowywały duchowieństwo, intensywnie inwigilując także samego Wojtyłę, aby osłabić wpływy Kościoła w społeczeństwie.Jaką rolę w tych wydarzeniach odgrywał wówczas przyszły Jan Paweł II? O tym dowiecie się, słuchając najnowszego odcinka.
--------
21:07
Czarnobyl: od budowy do katastrofy. Jak powstała Prypeć i co spotkało ludzi po wybuchu reaktora?
Cześć! Dziś mija dokładnie 39 lat od katastrofy w Czarnobylu – wydarzenia, które na zawsze odmieniło świat. W wyniku błędów operatorów, wad konstrukcyjnych reaktora RBMK oraz systemowych zaniedbań w ZSRR doszło do jednej z największych katastrof XX wieku. Bezpośrednio zginęło 31 osób, a tysiące kolejnych ucierpiało z powodu promieniowania. W najnowszym odcinku przyglądam się Czarnobylowi z szerszej perspektywy. Opowiadam o życiu mieszkańców tego regionu w XX wieku. Dlaczego Moskwa zdecydowała się właśnie tam zbudować elektrownie? Jak powstało modelowe miasto socjalizmu Prypeć w której zamieszkali pracownicy elektrowni. Zastanawiam się również, jak wyglądało ich codzienne życie przed i po awarii, a także jak zareagowały na tę sytuację władze.
--------
22:51
Życie w czasach Bieruta. Bez prądu, lekarzy i mieszkań z barami mlecznymi oraz kinem z ciężarówki.
Cześć! W najnowszym odcinku, tuż przed Wielkanocą, postanowiłem pokazać, jak odradzała się Polska po II wojnie światowej. W tamtym czasie najważniejszą postacią w państwie był Bolesław Bierut – lider Polskiej Partii Robotniczej, przemianowanej później na Polską Zjednoczoną Partię Robotniczą, a także prezydent kraju.Nie skupiłem się jednak na polityce. Tym razem opowiadam o codziennym życiu zwykłych ludzi. Gdzie mieszkali? Jak wyglądała ich codzienność? Co jedli i czy mogli liczyć na opiekę lekarską? Nie ma wątpliwości – życie w powojennej Polsce nie należało do łatwych. O wszystko trzeba było walczyć.Tę szarą rzeczywistość oplatały też macki systemu, który chciał kontrolować każdą dziedzinę życia. Lekarz przestał być wolnym zawodem. Repertuar kin podporządkowano propagandzie. A jeśli ktoś miał dwa lub więcej mieszkań – państwo kwaterowało lokatorów bez pytania właściciela o zgodę.Jeśli jesteście ciekawi, jak wyglądało życie w Polsce Ludowej tuż po wojnie – zapraszam na nowy odcinek.